Genel Haberler

“Hafız Fabrikası”, üretime devam ediyor!

“Hafız Fabrikası”, üretime devam ediyor!

65 yıldır kesintisiz bir şekilde, adeta “Hafız Fabrikası” gibi Kuran’ı Kerim eğitimi veren Bayrampaşa Yeşil Camii Kuran Kursu, yeni döneme başladı. Bu yıl, 210 öğrenciye hizmet verecek olan Yeşil Camii’de öğrenciler, ders başı yaptı.

Yeşil Camii Kuran Kursu, İstanbul Bayrampaşa’da 65 yıldır kesintisiz bir şekilde Kuran’ı Kerim hizmetleri veriyor. Bugüne kadar binlerce hafız yetiştiren kurstan mezun olan öğrenciler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanı sıra, çeşitli kurum ve kuruluşlarda hizmete devam ediyor.

Bu yıl 4 yeni sınıf açarak hafızlık hizmetine start veren Yeşil Camii, toplamda 11 sınıfla 210 öğrenciyi geleceğe hazırlayacak. Alanında uzman öğreticilerden eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, hafızlıklarını bitirdiklerinde, Diyanet’in hafızlık imtihanlarına girerek resmi hafızlık belgelerine kavuşmuş olacaklar. Milli bilinçle yetişen öğrenciler, daha sonra hayatın çeşitli alanlarına atılarak gelecek nesillere örnek olacaklar.

“Hem hafızlık yapıyor, hem lise ve üniversite okuyorlar”

2022 - 2023 eğitim öğretim yılına Besmele çektiklerini ifade eden Kurs Müdürü Ahmet Öztürk, öğrencilere hafızlığın yanında çeşitli dini bilgiler öğrettiklerini söyledi. Ahmet Öztürk, şöyle konuştu:

“Bir öğrencimiz, kursumuza girdiği zaman önce Kuran’ı Kerimi yüzüne okumayı öğreniyor. Ardından da Yasin, Tebareke, Fetih ve Mülk gibi sureleri ezberliyor. Zeka durumuna göre bir sene içerisinde Kuran’ı Kerim’in ortalama 4’te birini ezberleyen öğrencilerimiz için bizim bir hedefimiz var: 2 ya da 3 sene içerisinde hafızlıklarını tamamlattırmak. Daha sonra hafızlık tekrar sınıflarında öğrencilerimiz, hem liselerini bitiriyorlar hem de üniversite eğitimlerine başlamış oluyorlar. Uzman kadrolarımızla biz bu hizmeti yarım asırdan fazla bir süredir sürdürüyoruz. Bize güvenip inanarak evlatlarını teslim eden velilerimize ve hafızlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için kursumuza destek veren hayırseverlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Kurucu hocaya vefa

Ayrıca kurs öğrencileri, Yeşil Cami’nin adeta bir “Hafız Fabrikası”na dönüşmesinde büyük emekleri olan kursun kurucu hocası merhum Abdullah Ustaosmanoğlu’nu da dualarında unutmuyor, belli gün ve gecelerde kendisi adına hatim okuyorlar.

393 hafızı mezun etmişti

Bayrampaşa Yeşil Camii Kuran Kursu, pandeminin zorlu koşullarına rağmen geçen yıl toplamda 393 hafıza, Arnavutköy’de düzenlediği muhteşem bir törenle icazetlerini vermişti. Belgelerini ve hediyelerini alan öğrenciler açısından unutulmaz anların yaşandığı icazet töreni, her defasında Anadolu’nun yerli ve milli unsurlarını hedef alan bir grup azınlık tarafından hedef gösterilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir