Genel Haberler

Kur’an’ın tamamını 3 buçuk ayda ezberledi

Kur’an’ın tamamını 3 buçuk ayda ezberledi

Bayrampaşa Yeşil Camii Kuran Kursu öğrencilerinden Halil Çiftçi, Kur’an-ı Kerim’in tamamını 3 buçuk ayda ezberleyerek hafız oldu. 17 yaşındaki hafızın yeni hedefi, ezberini sağlamlaştırıp Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sınavına girerek icazetini alabilmek.

İstanbul Bayrampaşa Müftülüğü’ne bağlı hizmet veren Yeşil Camii Kuran Kursu, hafız yetiştirmeye devam ediyor. Halihazırda 200’e yakın hafızlık öğrencisi bulunan Bayrampaşa Yeşil Cami, 65 yılın verdiği tecrübe ve alanında uzman hoca kadrosu ile adından sıkça söz ettirmeyi sürdürüyor. Bugüne kadar binlerce hafızın yetişmesine olanak sağlayan “Hafız Fabrikası”, yeni öğrencilerini geleceğe hazırlamayı sürdürüyor. Dönem başında kursa girerek hafız adayı olan Halil Çiftçi de onlardan sadece bir tanesi.

17 yaşındaki Halil Çiftçi, Şanlıurfa’dan İstanbul’a hafız olmak için geldi. Arkadaşlarının tavsiyesi üzerine Ağustos 2022’de Bayrampaşa Yeşil Camii Kuran Kursu’na kayıt oldu. Kurs hocalarından Ethem Saban’da hafızlığa başlayan Halil Çiftçi, hocasının ona verdiği ezberleri normalin üzerinde bir hızla ezberlemeye başladı. Halil’deki gayretin farkına varan hocası Ethem Saban, öğrencisine aynı anda birden fazla sayfa ezberi verdi ve ona hafızlığı kısa sürede bitirtti.

“Böylesi bir başarıya kayıtsız kalamazdık”

Halil Çiftçi’deki gayretin, kurstaki diğer arkadaşlarına da örnek olması amacıyla Yeşil Cami’de tören düzenlendi. Tören sonrasında açıklamalarda bulunan Bayrampaşa İlçe Müftüsü Recep Eren, 3 buçuk ay gibi kısa bir sürede gerçekleşen önemli bir başarıyı tebrik etmek için öğrencilerle bir araya geldiklerini ifade etti. Yeşil Cami’nin nice güzel hafızlar yetiştirdiğinin herkesçe malum olduğunu hatırlatan Recep Eren, hafızlar kervanına bir öğrencinin daha katılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Eren, “Halil Çiftçi öğrencimizi ve ona çok büyük emek veren hocası Ethem Hocaefendi’yi canı gönülden takdir ediyorum. Böyle bir başarıya biz de kayıtsız kalmadık ve ödüllendirmiş olduk. Kendisine hayırlı ve bereketli ömürler diliyorum” dedi.

“Bir günde 11 sayfa ezberliyordu”

Halil Çiftçi’nin hafızlık serüvenini anlatan hocası Ethem Saban ise dönem başında İmam-Hatip mezunlarından oluşan yeni bir sınıfa hocalık yapmaya başladığını söyledi. Saban, öğrencileri arasında Halil Çiftçi’nin de olduğunu ve okumasının düzgün olması nedeniyle onu direk müfredat ezberlerine yönlendirdiğini aktardı. Saban şunları söyledi:

“Halil, kursumuza 15 Ağustos 2022 tarihinde başladı. Öğrencim, kursa gelmeden önce kendi imkanlarıyla köyünde 4 cüzü ezberlemişti. Okuması iyi olduğu için onunla hızlıca müfredat ezberlerine başladık. 15 gün içerisinde verdiğim ezberleri tamamladı ve 1 Eylül’de onunla hafızlığa başladık. Kasım ayının sonunda hafızlığını tamamladı. İlk hatimde günde 4 sayfa ezberledi. İkincisinde beş sayfa ve son hatimde ise 11 sayfanın hepsini alarak 3 buçuk ayda hafızlığını tamamlamış oldu. Memleketimize, milletimize hayırlı bir insan olmasını arzu ediyoruz, kendisini tebrik ederim.”

“Hep Hafız olmak istedim”

Kısa sürede hafızlığını tamamlayan Halil Çiftçi de 10 yaşında Arapça İslami ilimler okumaya başladığını ve bundan da icazet aldığını söyledi. İçinde hep bir hafızlık aşkı olduğunu ifade eden Çiftçi, “Kendi imkanlarımla hafızlığa başladım fakat bir hocaya dinletmeden sağlıklı bir şekilde bitiremeyeceğimi anladım. Bunun üzerine Yeşil Cami’ye geldim. Ethem Hocam bana müfredat ezberlerini verdi ve onları tamamladım. Daha sonra da hafızlığı bitirmek nasip oldu. Hocalarıma, arkadaşlarıma ve Yeşil Cami’ye bana bu fırsatı tanıdıkları için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Allah bize de nasip etsin”

Halil’le aynı sınıfta okumayan bir başka Hafızlık öğrencisi Fatih Aydemir, arkadaşlar arasında böylesi bir hızın şaşkınlığa neden olduğunu söyledi. Özdemir, şöyle konuştu:

“Ben Halil'le aynı sınıfta değilim. Farklı bir sınıfta talebeyim. Bir gün, akşam namazından bir iki dakika önce arkadaşlarımızla sohbet ederken Halil’e Kur’an-ı Kerim’den rastgele bir sayfa açtık. Ve sayfanın ilk beş satırını ne kadar sürede ezberleyebileceğini ölçmek istedik. 45 saniyede okuyup ezberledi ve bana sağlam bir şekilde dinletebildi. Bu ana kadar hep şaşırıyorduk, ‘Nasıl bu kadar kısa sürede yüksek sayfalara çıkılabilir?’ diye ama canlı kanlı şahit olunca şaşkınlığımızı gidermiş olduk. Kendisini tebrik ediyorum. Rabb'im inşallah en kısa zamanda bizlere de Halil gibi hafız olmayı nasip etsin.”

Bu gurur, emek veren herkesin

Normal bir zekaya sahip olan hafız adaylarının, ortalama 2 sene gibi bir sürede hafızlığı tamamladığı Türkiye şartlarında, Halil Çiftçi’nin 3 buçuk ayda hafız olması; ona emek veren ailesi, arkadaşları ve hocaları tarafından gururla karşılandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir